Консорціум університетів Великої Волині
Житомирський державний університет імені Івана Франка є одним із почесних членів Регіональної асоціації університетів Великої Волині, до якої входять Національний університет «Острозька Академія», Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки та Рівненський державний гуманітарний університет. Ця асоціація була створена з метою відродження освітніх традицій університетів, що діють на території історичної Волині, а також підвищення власного професійно-освітнього та науково-дослідного потенціалу.
До головних завдань Регіональної асоціації університетів Великої Волині належать:
- здійснювати обмін провідними фахівцями для читання спеціальних курсів та окремих лекцій;
- організовувати стажування, підвищення кваліфікацій та перепідготовку кадрів;
- проводити обмін інформаційними базами даних;
- здійснювати спільні наукові дослідження в різних галузях науки;
- видавати спільні монографії, статті, підручники, посібники, іншу наукову та навчальну літературу;
- здійснювати обмін студентами та викладачами під час проведення виробничої та навчальної практик;
- організовувати спільні експедиції для вивчення особливостей народної культури і мови Волині, збирання і запису фольклору, обрядів і мови жителів Волині та ін.
Консорціум українських університетів з Варшавським університетом
Консорціум університетів України та Варшавського університету налічує 11 провідних вищих навчальних закладів. Житомирський державний університет є членом Консорціуму з 2009 року. Метою Консорціуму є розвиток «Східних Студій», а також підтримка східноєвропейських та середньоєвропейських досліджень в регіоні.
Консорціум здійснює:
- навчання студентів у Варшаві на магістерських та післядипломних курсах;
- підготовку наукових кадрів у рамках «Східних Студій Варшавського університету»;
- участь у зимових та літніх школах, стипендіальних програмах для студентів старших курсів, магістрантів та аспірантів;
- організацію конкурсів наукових робіт, конференцій та семінарів.
Східноєвропейська мережа університетів
В грудні 2014 р. ректор Житомирського державного університету імені Івана Франка Петро Саух відвідав Люблінський католицький університет імені Івана Павла ІІ, де підписав Угоду про створення Східноєвропейської мережі університетів.
Метою діяльності Мережі є партнерська співпраця у проведенні наукових досліджень, навчання студентів і розвитку наукових контактів.
Співпраця між європейськими університетами-партнерами буде реалізовуватися у десяти основних напрямках. Серед яких:
- спільне застосування міжнародних грантів і дослідницьких проектів;
- обмін дослідженнями та реалізацією освітніх послуг;
- використання інфраструктури та спільних підприємств;
- реалізація спільних проектів, які включають міжнародне навчання;
- обмін студентами та науковцями;
- сприяння співробітництву між університетами та інститутами сектора;
- дії на підтримку національних, релігійних та етнічних меншин;
- підготовка спільних конференцій та симпозіумів;
- підготовка і випуск спільних наукових публікацій;
- підтримка організації спільних культурних, мистецьких заходів та спорту.
Підписи під історичним документом про створення нового міжнародного об’єднання вищих навчальних закладів поставили керівники університетів Польщі, Грузії, Білорусі, Молдови й України. Зокрема Тбіліського державного педагогічного університету ім. Сулхан-Саба Орбеліані, Барановицького державного університету, Міжнародного незалежний університету Молдови, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, Хмельницького державного університету, Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Національного університету «Острозька академія», Тернопільського національного економічного університету, Житомирського державного університету імені Івана Франка. Лідером об’єднання обрали Люблінський католицький університет імені Івана Павла ІІ.
Структура мережі складається з Ради партнерів та бюро. Центром прийняття рішень визначено Раду мережі, до складу якої ввійшли ректори університетів-учасників. Основна мета Мережі — партнерська співпраця у сфері наукових досліджень, навчання студентів і розвиток академічних контактів між навчальними закладами. Аспекти діяльності об’єднання: спільна реалізація міжнародних грантів та проектів, заснування міжнародних студій, організація і проведення спільних, наукових конференцій та симпозіумів, підготовка й видання наукових збірників, обмін науково-педагогічними кадрами та працівниками адміністрації, співпраця у сфері культури і спорту.
Міжнародний консорціум університетів
23.04.2015 р. в Ужгороді 14 представників українських та зарубіжних вищих навчальних закладів підписали Меморандум про створення Міжнародного консорціуму університетів. Координатором Консорціуму став ДВНЗ «Ужгородський національний університет».
Окрім Житомирського державного університету імені Івана Франка, до складу Консорціуму приєдналися: Поморська академія в Слупську (Польща), Євразійський національний університет ім. Гумільова (Казахстан), Західний університет ім. Васіле Голдіша (Румунія), Університет Бабеш-Бояї (Румунія), Братиславський економічний університет (Словаччина), Університет ім. Миколаса Ромеріса (Литва), Мукачівський державний університет, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Український католицький університет, Карпатський університет імені Августина Волошина та ін.
Метою створення Консорціуму є налагодження і координація міжінституційної співпраці у сферах академічної мобільності, наукових досліджень, технологічних розробок та інновацій, підвищення конкурентоспроможності у національному та міжнародному масштабах.
Основні напрями співпраці між партнерами:
- організація спільних конференцій, симпозіумів, семінарів, інших наукових форумів;
- підготовка та видання спільних навчальних і наукових публікацій;
- академічна мобільність студентів, докторантів, викладачів;
- розробка спільних освітніх та освітньо-наукових програм, налагодження спільного керівництва докторантами;
- налагодження взаємовигідного співробітництва з органами влади, бізнесом, іншими зацікавленими сторонами;
- розробка, просування та реалізація спільних проектів до національних та міжнародних донорів.
Консорціум Університетів Африки та Середземномор’я
Консорціум Університетів Африки та Середземномор’я був створений у 2011 році з метою сприяння академічним, освітнім та науковим зв’язкам між університетами Африки та Європи.
Консорціум має на меті сприяти співпраці в секторі освіти, навчання та науково-технічних досліджень, а саме:
- сприяти та розвивати освіту, навчання та прикладні дослідження в євро-афро-середземноморському регіоні;
- координувати науково-дослідну діяльність, розвивати інноваційну діяльність та розширювати культурні та технологічні можливості та ресурси, спрямовані на покращення якості життя в євро-африкансько-середземноморському регіоні;
- розвивати форми співпраці з підприємцями, що діють в євро-афро-середземноморському регіоні, шляхом завершених проектів, в контексті національних та громадських ініціатив та правил;
- підтримувати розвиток професій та територіальних, структурних та людських ресурсів відповідної області;
- створювати та керувати структурами та службами, пов’язаними безпосередньо чи опосередковано з університетською діяльністю.
Український дослідницький соціальний консорціум
Житомирський державний університет імені Івана Франка 25 серпня 2020 р. став членом громадської спілки «Український дослідницький соціальний консорціум», діяльність якої полягає у:
- проведенні опитувань, що вимірюють соціальні настанови та поведінку;
- створення бази для широкого залучення фахівців — докторантів, аспірантів, студентів для проведення соціально-політичних обстежень — як емпіричних, так і теоретичних — актуальних проблем українського суспільства;
- залучення науковців до реалізації конкретних науково-дослідних програм;
- розширення напрямків наукової діяльності ЗВО;
- створення відповідних умов аспірантам та докторантам для організації і проведення соціально-політичних дослід