Університет має численних партнерів серед провідних вищих навчальних закладів світу. Зокрема в Австрії, Білорусі, країнах Близького Сходу, Естонії, Китайській народній республіці, Латвії, Нідерландах, США, Франції, Японії.
Студенти, аспіранти й викладачі університету регулярно проходять стажування, практику в цих країнах, беруть участь у робочих та стипендіальних програмах, залучаються до програм наукового обміну, мають змогу навчатись закордоном упродовж кількох семестрів.
На сьогодні з ініціативи Луганського національного університету імені Тараса Шевченка на базі вищих навчальних закладів Китайської народної республіки відкрито ряд Центрів української освіти, науки й культури. Університет співпрацює з відомими науково-освітніми осередками, як Віденська консерваторія (Австрія), Коледж Томаса Мора (США), Академія Орлеан-Тур (Франція) тощо.
Розглядаючи питання міжнародного співробітництва ЛНУ, відзначимо: за результатами наукового співробітництва з ВНЗ Швейцарії у 2015 році було отримано грант від Фундації наукових досліджень Швейцарії на організацію та проведення курсу «Сертифікація викладачів дистанційного навчання e-Tutor» спільно з університетом КРОК (м. Київ), Університетом прикладних наук (м. Цюріх, Швейцарія) та університетом Анкари. Протягом жовтня – грудня 2015 року 60 представників професорсько-викладацького складу ЛНУ навчалися по програмі, розробленій університетом Цюріху. В кінці програми учасники отримали Сертифікати міжнародного зразку, котрі за своєю формою та змістом відповідають Свідоцтву про закінчення курсів підвищення кваліфікації, що потрібно проходити раз на 5 років.
У жовтні 2015 року на базі ЛНУ було відкрито інформаційно-ресурсний центру Window on America за підтримки Посольства США в Україні. Грант на відкриття центру передбачав ремонт аудиторії, встановлення технічного обладнання та меблів, закупку методичної, довідкової літератури, CD та DVD дисків англійською мовою (близько 1000 одиниць). Щотижнево там проводяться безкоштовні заняття англійської мови координатором Центру, наявний безкоштовний доступ до мережі бібліотек при університетах США (E-Library USA).
У грудні 2015 року ЛНУ імені Тараса Шевченка та Агентство США з міжнародного розвитку (United States Agency International Development – USAID) в рамках Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI) підписали грантову угоду «Поновлення навчання: допомога переміщеному ВНЗ». В межах проекту університет отримав допомогу у вигляді 2 серверів, комп’ютерної та оргтехніки.
Завдяки співпраці з Посольством Південної Кореї у грудні 2015 року університет отримав допомогу задля забезпечення якісного проведення навчального процесу у вигляді комп’ютерної та оргтехніки, 2 цифрових фотоапаратів, серверної техніки, спеціальної техніки для студії, спеціального кондиціонеру для серверної техніки. Покращення матеріально-технічної бази дозволило удосконалити роботу всіх структурних підрозділів університету та розширити можливості для проведення навчально-виховного процесу.
У 2016 році університетом було отримано грант від Британської ради в Україні на спільний з Кембриджем (Великобританія) науково-дослідний проект Research Capacity Building: A case study of Displaced University в рамках програми Інтернаціоналізації вищої освіти. Влітку 2016 року відбудеться перший етап імплементації проекту у вигляді проведення 5 воркшопів для викладачів ЛНУ та інших переміщених ВНЗ України на теми, пов’язані з розвитком дослідницького потенціалу українських закладів освіти.
25 грудня 2015 року було підписано Меморандум про порозуміння, який дав можливість ЛНУ імені Тараса Шевченка стати членом національної мережі ВНЗ-Партнерів проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». 2 березня 2016 року на базі ЛНУ за підтримки проекту було відкрито Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку.
Протягом останніх двох років завдяки підписанню університетом угод з Лодзьським університетом (м. Лодзь, Польща), Вищою школою туризму і екології в Сухій-Бескидзькій (Малопольське воєводство, Польща), Тбіліським державним університетом імені Іване Джавахішвілі (м. Тбілісі, Грузія) студенти ЛНУ отримали можливість пройти паралельне навчання в закордонному ВНЗ. У 2014 – 2016 роках 20 студентів ЛНУ безкоштовно навчаються в університеті Лодзі. Стільки ж студентів в рамках обміну проходять стажування у ВНЗ Китаю. Сьогодні керівництво ЛНУ веде перемовини з Університетом Алмерії (м. Алмерія, Іспанія), Університетом Нікосії (м. Нікосія, Кіпр), Університетом Хуайхуа (провінція Хунань, КНР) про підписання схожих угод про співпрацю.